niedziela, 8 lipca 2012

Włosy, rodzaje, dieta i pielęgnacja

Tematem dzisiejszego postu będą włosy, ich rodzaje i rady na temat pielęgnacji.
Słuchajcie niedawno w moje ręce trafiła książka o starochińskich metodach pielęgnacji ciała i ducha ;)
Poniższe tezy s ą dla mnie zaskakujące ale niezmiernie ciekawe.Zdaję sobie sprawę, że ktoś może je uznać za pozbawione podstaw i powie:"Jem codziennie kilo mięcha i mam piękne lśniące włosy"
To tak jak z religią, każdy ma prawo wierzyć w coś innego.
Zapraszam do lektury! :)
http://www.ilsul6ana.com/2010/10/18/j-f-lazartigue-healthy-hair-straightening/
Wygląd włosów zależy od stanu nerek. Przez skórę przechodzą meridiany( kanały energetyczne) tego ważnego narządu i jakiekolwiek zaburzenie w nerkach manifestuje się schorzeniami naskórka czaszki i włosów. Jeśli nerki mają dużo energii i funkcjonują prawidłowo, włosy są twarde, mocne i lśniące. Przy słabych nerkach włosy stają się cienkie, łamliwe, zbyt suche albo zbyt tłuste.

Nerki oczyszczają krew z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii i utrzymują organizm w stanie energetycznej równowagi.Obie czerpią energię z ośrodka energetycznego znajdującego się u podstaw kręgosłupa i rozprowadzają ją po organizmie. Niedobór tej energii powoduje zachwianie równowagi w nerkach i odbija się m.in. na wyglądzie naszych włosów.
Leczenie skóry i włosów polega więc przede wszystkim na jedzeniu zrównoważonego pokarmu oraz na podawaniu żywności i preparatów ziołowych wzmacniających nerki, terapię uzupełnia się odpowiednimi okładami i płukankami.

Rodzaje włosów:

WŁOSY SUCHE
Włosy suche i pozbawione połysku mają zwykle osoby jedzące zbyt dużo mięsa (przede wszystkim wieprzowiny i wołowiny) oraz soli i ostrych przypraw. Należy również uważać za kawę, mocne drinki i alkohol. Długotrwałe używanie tych produktów powoduje tak duże wysuszenie włosów ( i skóry głowy), że w końcu staną się one cienkie i łamliwe.
  • Należy natomiast codziennie jeść pieczywo pszenne, seler, pietruszkę, por, orzechy, winogrona i koper.
  • 2-3 razy w tygodniu włączyć do diety sezam, pestki słonecznika, węgorze, jaja i mięso kaczki, baraninę, kminek, goździki, pić herbatkę z kwiatu lipy
  • 2 razy w tyg. wypić sok z marchwi z kilkoma kroplami oliwy oraz zjeść płatki pszenne gotowane na mleku sojowym, zażyć łyżkę tranu 
Płukanki do włosów suchych:
  •   1-2 łyżki kwiatu lipy zalać dwoma szklankami letniej wody, gotować 20 minut, odcedzić. Dodać kilka łyżek mleka i wymieszać.Płukać włosy, delikatnie masując skórę głowy. Po zabiegu odczekać około 5 minut, po czym spłukać włosy letnią wodą. Stosować dwa razy w tygodniu. Kwiat lipy nawilża włosy. 
  • Do ćwierci litra mleka dodać 5 kropli olejku z melisy, wymieszać i całość powoli wetrzeć we włosy, po czym pozostawić na 15 minut. Spłukać ciepłą wodą.Mleko zmiękcza włosy i czyni je jedwabistymi.
Bananowa odżywka: Obranego banana ugnieść i dodać łyżkę miodu płynnego. Dokładnie wymieszać. Włosy zmoczyć w ciepłej wodzie, nałożyć odżywkę delikatnie wmasować ją we włosy. Owinąć włosy czepkiem i ręcznikiem i trzymać tak 15 minut. Spłukać odżywkę i dokładnie umyć włosy. Stosować 1-2 razy w tygodniu. Banan nawilża i regeneruje włosy.

WŁOSY TŁUSTE
Włosy tłuste mają osoby jedzące zbyt wiele tłustego mięsa, nabiału( przede wszystkim świeżego mleka, masła i serów żółtych) oraz słodyczy.
  • Należy więc ograniczyć spożywanie tych produktów i do codziennego menu włączyć: pieczywo żytnie, drobne kasze( mannę, kukurydzianą, jaglaną), otręby, płatki pszenne, paprykę, cebulę, marchew, jabłka i suszone owoce
  • 3 razy w tygodniu jeść brokuły, seler, ryby słodkowodne
  • 2 razy w tygodniu wypić sok z 2-3 dużych marchwi, herbatkę z pokrzywy, odwar z łopianu(łyżkę korzeni łopianu zalać filiżanką wrzątku i zostawić pod przykryciem na 3 godziny, a następnie zagotować i odcedzić.Kurację stosować przez 4-6 tygodni)
  • 1-2 razy w tygodniu na stole powinna się znaleźć czarna i biała fasola, soczewica, zielony groszek oraz kukurydza
Okład do włosów z tendencją do łojotoku:1 łyżkę suszonych i rozdrobnionych korzeni łopianu, 1 łyżkę sproszkowanego kłącza tataraku zalać pół litra wrzątku i pozostawić pod przykryciem.Gdy surowce nieco napęcznieją, zagotować, a następnie przestudzić. Dodać 5 kropli olejku lawendowego i 5 kropli olejku z drzewa różanego. Z otrzymanej masy robić okłady. Wszystkie składniki hamują łojotok oraz działają dezodorująco.

Płukanka do włosów przetłuszczających się:1 płaską łyżeczkę tymianku, płaską łyżeczkę skrzypu polnego,pół łyżeczki szałwi, szczyptę mięty i szczyptę rozmarynu wsypać do naczynia, wymieszać, zalać pół litra wrzącej wody, przykryć i pozostawić do wystygnięcia, a później przecedzić. Płukanki używać po umyciu włosów 1-2 razy w tygodniu. Wszystkie zioła wchodzące w skład płukanki regulują wydzielanie łoju.

Okład łagodzący do włosów z tendencją do łojotoku i towarzyszącym mu zmianom skórnym:2 łyżki suszonych liści, lub suszonego, rozdrobnionego korzenia prawoślazu zalać małą filiżanką wrzącej wody i dokładnie wymieszać. Po przestudzeniu masę położyć na skórę głowy. Po kilkunastu minutach spłukać letnią, przegotowaną wodą.

WŁOSY NORMALNE:
Również wymagają pielęgnacji, zaniedbane stracą bowiem ładny połysk lub zaczną chorować.Dlatego
  • Codziennie jedzmy płatki i kiełki zbóż, drobne kasze ( przede wszystkim jaglaną), orzechy, owoce o żółtym i pomarańczowym kolorze
  • 2-3 razy w tygodniu trzeba jeść fasolę, soczewicę,nać pietruszki, pestki dyni oraz suszone owoce(rodzynki, figi, daktyle)
  • 1-2 razy w tygodniu wypić napar z pokrzywy bądź skrzypu
  • Po każdym myciu płukać włosy płukanką octowo-pokrzywową
Płukanka odżywcza do włosów normalnych:2 płaskie łyżki suszonej pokrzywy  zalać filiżanką wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem na 3 godziny.Przecedzić. Napar zmieszać z ćwierć litra octu jabłkowego oraz 10 kroplami olejku cedrowego, przelać do butelki i przechowywać w ciemnym miejscu. Po każdym myciu włosów wziąć 1-2 łyżki mikstury, zwilżyć nią włosy włosy i skórę głowy oraz wmasować. Zabieg wzmacnia włosy, nadaje im świeżość i połysk.

Płukanka odżywcza, wzmacniająca, nadająca połysk do każdego rodzaju włosów:2-3 szyszki chmielu zalać filiżanką wrzącej wody i zaparzać pod przykryciem 15 minut. Odcedzić. Do naparu dodać pół butelki piwa jasnego. Nałożyć na włosy i po kilku minutach zmyć ciepłą wodą. Pozostałe pół butelki piwa wetrzeć we włosy i nie spłukiwać.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię, cenną radę i wszelakie wskazówki ;)